מחלקת הבטחון

מחלקת הבטחון באוניברסיטת בן גוריון בנגב הינה מחלקה באוניברסיטת בן גוריון בנגב אשר נמצאת בבאר שבע. המחלקה אחראית על הבטחון באוניברסיטה ועיקר פועלה הוא בידוק הנכנסים לאוניברסיטה, שמירת הסדר הציבורי, מענה בזמן אמת לאירועים המתרחשים בתחומה, ואכיפה כללית של נהלי האוניברסיטה. המחלקה פועלת בתחומי הקמפוס המרכזי ע”ש משפחת מרכוס, בפקולטה לרפואה, בקרית ברגמן (קמפוס מחקר), קרית טוביהו (בית היאס) ומעונות הסטודנטים. מלבד זאת המחלקה מפעילה קבלנים חיצוניים לביצוע המשימות בקמפוסים באילת ובשדה בוקר, במרכז הספורט האוניברסיטאי ובפעילויות חוץ של האוניברסיטה (סיורים ואירועים של האוניברסיטה המתרחשים מחוץ לתחומי האוניברסיטה). את תפקידי האבטחה הפיזיים מאיישים סטודנטים באוניברסיטה, ובגופי אקדמיה אחרים, ואת הנהלת המחלקה מאיישים עובדי הסגל המנהלי-טכני של האוניברסיטה.

ניסיונות התאגדות נערכו מספר פעמים בעבר ונפלו עקב סיבות שונות. ההתארגנות הנוכחית החלה בחודש דצמבר 2010, כאשר מספר עובדי המחלקה נפגשו עם נציג ארגון ארגון “כוח לעובדים” על מנת לשפר את תנאי העסקה ומתן מענה לבעיות ביחסי העבודה, אשר לא נענו באמצעות הפלטפורמות הקיימות. החל מתקופה זו, ההתאגדות גדלה תוך שמירה על סודיות כדי למנוע סיכול ההתאגדות מקרב ההנהלה ומקורביה. ב 28.4.11, לאחר שהצלחנו לאגד למעלה ממחצית עובדי המחלקה בארגון “כח לעובדים” הקמנו פגישת הקמה רשמית אשר במהלכה החלטנו על ניסוח מכתב דרישות לתחילת משא ומתן מול ההנהלה, והסברים כללים לגבי מה שצפוי להתרחש בעתיד הקרוב והרחוק.

הסיבה העיקרית להקמת ההתאגדות היא תחושה שלא ניתן מענה רציני ומספק לבעיות העובדים מקרב ההנהלה, וכי ללא התאגדות, מצב זה לא יבוא לידי שינוי. בנוסף הועלו טענות לגבי שחיקת שכר, אפשרויות קידום, חוסר ודאות לגבי העתיד בעבודה עקב תהליך הפרטה מזדחל, יחס מבזה מקרב ההנהלה ובעלי תפקידים אחרים ועוד.

עד כה הוחתמו על טפסי הצטרפות למעלה ממחצית עובדי המחלקה. לאחרונה שלחנו מסמך המודיע למעסיק כי הוקם ועד עובדים יציג, וכי אנו דורשים להכנס למשא ומתן על מנת להגיע לחתימה על הסכם קיבוצי חדש. כרגע אנו ממתינים לתשובת ההנהלה למכתבנו.

מטרות ההתאגדות הן:

א. יצירת ועד עובדים בעל שיניים, שברשותו יכולת להשפיע על מבנה המחלקה ועל אופיה, ואשר הדבר היחיד שניצב אל נגד עיניו הוא טובת העובדים.

ב. טיפול בבעיות אישיות של עובדים אשר אינן מקבלות טיפול מספק מן ההנהלה.

ג. שמירה על זכויות העובדים אל מול תהליך ההפרטה.

אם אתם עובדי מחלקת הביטחון של האוניברסיטה, הדבר החשוב ביותר שאתם יכולים לעשות הוא להצטרף להתארגנות. להצטרפות לחצו כאן.

גם אם אינכם עובדי המחלקה, אתם עדיין יכולים לעזור לנו: אוניברסיטת בן גוריון בנגב ידועה כ”אוניברסיטה חברתית” עם סטודנטים מעורבים חברתית, ואגודת סטודנטים ועמותות אשר מרבות לתמוך במאבקים שונים. נשמח אם המאבק שלנו יגיע אל כמה שיותר אנשים, ואם תשתפו את חבריכם אודות המאבק להעסקה הוגנת. בנוסף במידה ויש לכם רעיונות לגבי דרכי פעולה אפשריות נשמח לשמוע על כך.

ליצירת קשר, לשאלות, או להצטרפות, ניתן לפנות לועד העובדים הזמני בכתובת vaad201@gmail.com, או לפנות לאחד מחברי הועד הזמני: מריק חפץ, דורון קאופמן, גיל פוטץ, גלעד נופים, ועומר רנן.